5 tipov ako pripraviť svoj dom či byt na horúce letné dni

5 tipov ako pripraviť svoj dom či byt na horúce letné dni

Nemusíte byť veľmi všímaví, aby ste zaznamenali, že extrémne horúcich dní je každým rokom viac. Minulý rok dokonca Medzinárodný panel pre klimatické zmeny (súčasť OSN) upozornil, že ak do 12 rokov neznížime zvyšovanie teploty o 1,5°C do konca storočia, tak nás v blízkej budúcnosti čakajú pravidelné suchá, enormné množstvo horúcich dní i v miernom podnebnom pásme atď. Mali by sme preto myslieť na naše zdravie, ktoré extrémne horúčavy ohrozujú, ale taktiež na životný komfort.

 

Ako sa teda efektívne brániť?

 

Základným a najdôležitejším pravidlom je: Nenechajte to na poslednú chvíľu!

 

 

Ak si uprostred júna uvedomíte, že vo vašom dome bude toto leto znovu peklo a rozhodnete sa to riešiť, môžete naraziť na veľmi častý problém. A to, že nenájdete kvalitnú firmu, ktorá by ešte mala čas vám v blízkej dobe namontovať vonkajšie žalúzie či iné spôsoby tienenia, popr. sieťky proti hmyzu alebo hmlovú závlahu. Spomínané produkty sú v súčasnosti trendom a každým rokom je o ne väčší záujem. Preto mnoho firiem zaoberajúcich sa exteriérom domu realizuje zákazky aj mesiace po ich prijatí. Nesmiete zabúdať, že napr. pri vonkajších žalúziách sa čaká i na ich výrobu, keďže si volíte konkrétnu farbu i rozmery špecifické pre okná či dvere vášho domu.

 

Aké sú teda naše tipy ako bojovať s letnými horúčavami?

 
vonkajsie zaluzie neva

1. Vonkajšie žalúzie

Ak sa chceme ubrániť nekonečným slnečným lúčom a 40°C teplotám, tak hliníkové vonkajšie žalúzie patria do základnej výbavy domu. Na začiatku si možno vyžadujú väčšiu investíciu ako napríklad klimatizácia, avšak z dlhodobého hľadiska majú minimálnu údržbu a dokážu váš dom či byt schladiť o 5 až 10°C. A životnosť hliníkových vonkajších žalúzie je oproti klimatizácii niekoľkonásobne dlhšia. Narozdiel od stále populárnych vonkajších roliet nimi dokážete tiež plynulo ovládať intenzitu svetla v interiéri. V porovnaní s vnútornými žalúziami sú lamely vyrobené z výrazne hrubšieho plechu, čo zvyšuje ich tepelnoizolačné vlastnosti a taktiež tlmí hluk z exteriéru. Tým, že sú montované z vonkajšej strany sa pri nich nemusíte zaoberať ani neustálym utieraním prachu.
 

2. Markíza

Vonkajšie žalúzie sú výborným spôsobom ako brániť letným horúčavám, no celé leto predsalen nemožno stráviť za múrmi domu či bytu. I preto sú stále obľúbenejšie markízy. Pod markízou si mnoho z nás ešte stále predstaví jednoduchú konštrukciu pokrytú farebnou textíliou niekde nad kaviarňou či pohostinstvom, ktorá sa ovláda zhrdzavenou kľukou. Avšak dnešné markízy prešli výrazným progresom. Konštrukcie sú vyrobené z ľahkých a pevných materiálov a samotná textília markízy zabraňuje prepúšťaniu ultrafialového žiarenia. Ovládať ich môžete nielen ručne kľukou, ale aj motorom a to i diaľkovým ovládaním alebo pomocou smartfónu. Moderné markízy majú tiež kazetu alebo obdobný kryt, ktorý ich po zatiahnutí chráni pred poveternostnými podmienkami. Tie technologicky vyspelejšie majú dokonca meteo stanicu či veterný a dažďový senzor. A keďže i v tieni dokáže byť neuveriteľné teplo, tak niektorí výrobcovia (napr. Umbroll a Gibus) ponúkajú ako súčasť markízy i hmlovú závlahu.

3. Pergola

Dôvod prečo si zaobstarať pergolu je podobný ako pri markíze. Rozdielom je pevná konštrukcia, ktorá sa môže stať dominantou vašej záhrady. I preto je podstatné venovať výberu správnej pergoly dostatok času. Najdôležitejší parameter, na ktorý je potrebné sa zamerať, je materiál. Drevo je klasika, avšak je nutné sa oň neustále starať. A to je jeden z dôvodov, prečo sa ľudia stále viac rozhodujú pre hliník. Ten bez ujmy prežije širokú teplotnú škálu od extrémnych mrazov po tropické letá. Narozdiel od drevených majú hliníkové pergoly pohyblivé lamely. Je možné meniť ich sklon, pri niektorých modeloch ich dokonca úplne odtiahnuť (ako žalúzie). Okrem toho je možné priamo na nich namontovať osvetlenie či hmlovú závlahu.
hmlova zavlaha orbit

4. Hmlová závlaha

Poznáte ich z hudobných festivalov či terás kaviarní a barov. Tenké hadice natiahnuté nad stolmi produkujúce počas horúcich letných dní osvieženie v podobe hmlových postrekov. Napadlo vám, že ich môžete mať aj u vás doma? Ako súčasť balkóna, alebo na terase či záhrade, no existujú aj prenosné, ktoré si môžete zo sebou kamkoľvek vziať. Tým, že hmlová závlaha vytvára kvapky menšie ako je hrúbka ľudského vlasu, získava voda špecifické vlastnosti. Základom je, že dokáže znížiť teplotu v okolí až o 11°C . Ak ste hmlovú závlahu už niekedy zažili, tak viete, že nejde len o zníženie teploty, ale aj neuveriteľný pocit osvieženia.

5. Sieťky proti hmyzu

Aby ste si udržali v domácnosti normálnu teplotu je dôležité i pravidelné vetranie. No vyššie teploty sú neoddeliteľne spojené i s narastajúcim množstvom otravného hmyzu až máte niekedy pocit, akoby celý hmyzie tvorstvo chcelo obsadiť práve vašu spálňu. V poslednej dobe sa ozývajú hlasy, ktoré tvrdia, že extrémne vysoké teploty budú postupne hubiť aj hmyz. Zabúdajú však na to, že práve vysoké teploty spôsobujú, že sa v našom miernom pásme začínajú objavovať i druhy, ktoré tu v minulosti nikdy nežili. Dôvodom je práve zmena klimatických podmienok. A sieťky proti hmyzu predsa neslúžia len počas letných mesiacov, ale sú užitočné takmer celý rok.

Tak ako? Ste pripravení na leto?